Zaujímavý problém s pluginom WP Lightbox 2 na WordPresse

Dnes som narazil na zaujímavý problém na svojich weboch, postavených na WordPresse. Dôležitá bola kombinácia pluginu WP Lightbox 2 a aktívneho odkazu na web inzerenta, pre ktorého som článok pripravil.

Plugin WP Lightbox 2 sa stará o to, aby sa obrázky, vložené do textu, pekne zobrazovali. Veľký obrázok v toku textu by bránil plynulému čítaniu, malé obrázky otvárané do nového okna sú nepraktické, obrázky otvárané do okna namiesto textu zase často vedú k tomu, že čitateľ sa nevráti po zhliadnutí obrázka do textu, ale zatvorí okno browsera, často omylom.

Riešením je v rámci WordPressu nastaviť tri veľkosti obrázkov. Najmenší pre náhľad (vidíte ho v hornom rohu tohto textu), stredný pre zobrazenie v texte (vidíte ho pod týmto textom)

screenshot-5

a veľký pre zobrazenie cez celú obrazovku, keď naň kliknete.

A pomocou pluginu lightboxu ako autor stránok zabezpečíte, že sa veľký obrázok nezobrazí namiesto textu ale nad textom. Pritom môžu nastať dve možnosti. Kliknutím myši do stredu obrázku ho zatvoríte a opäť ste v texte. Alebo ak je obrázkov v texte viacej, kliknutím na pravý alebo ľavý okraj, či šípky pod či nad obrázkom (v závislosti od nastavenia pluginu) si môžete medzi obrázkami listovať. Po zatvorení obrázku ste opäť v texte tam, kde ste čítanie prerušili.

WP Lightbox 2

Perfektné, čo poviete? Ale len do chvíle, kým sa niečo nepokazí. Už dávnejšie som písal o tom, ako som musel nahradiť starší plugin pre lightbox, lebo nefungoval správne po aktualizácii WordPressu. Po testoch som si vybral práve plugin WP Lightbox 2.

No a dnes som zistil zaujímavú vec. V texte na zákazku bol odkaz na stránku klienta. Keď som naň klikol vo Firefoxe kolieskom myši, správne sa otvorila stránka na novej karte. Keď som však klikol ľavým tlačítkom myši (ako väčšina ľudí), začal sa načítavať lightbox! Samozrejme sa nenačítal žiadny obrázok.

Skúsil som odstrániť z článku všetky obrázky, hoci ani názvy súborov ani ich popisy neobsahovali slová z linku. Prekontroloval som všetky obrázky z archívu webu, ale ani jeden sa nezhodoval s „problémovými slovami“. Skúsil som vložiť odkazy na iné časti odkazovaného webu, stále rovnaký problém. Skúsil som odkazy na iné weby, fungovali. Tak som nakoniec celý článok aj s odkazom vložil na úplne iný web, na inej doméne a inom hostingu. Problém pretrvával, ľavé kliknutie tvrdošijne otváralo namiesto odkazovanej stránky prázdny lightbox.

Napadlo ma skontrolovať a prípadne povypínať všetky pluginy, ktoré majú niečo do činenia s odkazmi. Nič. Až som vypol plugin WP Lightbox 2 a problémový odkaz začal fungovať!

Pre poriadok:

Verzia: 3.0.6.2
Autor: Syed Balkhi
Posledná aktualizácia: pred 6 mesiacov
Vyžaduje verziu WordPress: 3.0 alebo novšiu
Kompatibilné po verziu: 4.4.4
Počet aktívnych: 100 000+
Modul na WordPress.org, stránka: »
Domovská stránka modulu »

Priemerné hodnotenie
4,5 hodnotenie založené na 75 hodnoteniach

Upozornenie: Tento modul nebol testovaný s vašou súčasnou verziou WordPress.

Takže som opäť zapol pôvodný plugin wp-jquery-lightbox, ktorý som medzitým zapol aj na iných weboch, pretože problém, ktorý som popisoval pri dávnejšej aktualizácii, už bol vyriešený.

Čo bolo príčinou problémov s WP Lightbox 2?

Ako som zistil, pluginu robí problém názov domény odkazovaného webu klienta. Spôsobí pri ľavom kliku otvorenie prekryvného okna lightboxu. Zaujímavé je, pri pri kliku kolieskom alebo pravom kliku a voľbe „otvoriť do nového okna/karty“ funguje všetko ako má.

Pridať komentár

Môžete použiť nasledovné HTML tagy a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.