Prebdená noc nad aktualizáciou WordPress 4.3

Z utorka na stredu som sa veľmi nevyspal. 18. augusta popoludní sa objavila aktualizácia CMS WordPress z verzie 4.2.4 na 4.3 a keďže spolu s ňou bola na svete aj slovenská verzia, dal som sa do aktualizácií. A pri štyridsiatke slovenských a českých tématických weboch to nie je na päť minút roboty. Mám totiž jednu zlú vlastnosť. Totiž dve zlé vlastnosti. Všetko zálohujem. A všetko overujem.

Takže som si spustil svoj administrátorský nástroj, overil si stav inštalácií všetkých webov a dal sa zálohovať a potom aktualizovať všetky slovenské weby. Česká verzia WordPressu 4.3 totiž ešte nebola k dispozícii.

Všetko išlo ako po masle. Zálohovať web aj databázu, spustiť aktualizáciu wordpressu, po jej skončení otvoriť web a v druhom okne jeho administráciu pre overenie, že všetko ide tak, ako má ísť. Večer pred polnocou človek už ani nemusí byť veľmi tvorivo naladený, aby takúto viac menej mechanickú prácu zvládol.

Asi pri šiestom webe som ostal nemilo prekvapený. Web ani administrácia nenabehla. Namiesto toho na mňa svietila biela obrazovka so strohou správou o chybe, odkazujúcu na riadok 238 v súbore pluginu WP-BAN.

Brnkačka. Stačí vliezť na ftp, odstaviť problémový plugin (jeho zmazaním alebo premenovaním) a ide sa ďalej. Keby.

Keby som weby nespravoval z dvoch počítačov a keby som mal na oboch prístup do ftp všetkých webov. No nemal. Za pár minút som ale z emailu vydoloval prístupové údaje, spustil ftp, odstavil plugin wp-ban a opäť načítal web aj administráciu. Všetko išlo ako po masle. Plugin som znova inštaloval z repozitárov wordpress.org, ale chyba sa objavila znova. Tak som sa editorom pozrel na tie riadky, bola tam definícia funkcie pre načítanie jazykovej verzie webu. Načo, keď plugin beží v angličtine? Tak som pár riadkov zakomentoval, nahral súbor na ftp, aktivoval plugin v administrácii WordPressu a web šiel, ako po masle.

Opäť som sa vrátil k aktualizáciám ďalších SK webov. Opäť záloha, aktualizácia, kontrola. Zaujímavé bolo, že nie všade mám plugin aktívny, ale chyba sa objavila len asi pri polovici inštalácií. Verzia wordpressu je všade rovnaká, rozdiel je v používaných témach WordPressu. Tam, kde web nenabehol, som nahral môj upravený súbor, web skontroloval, ten nabehol, pokračoval som s ďalším webom.

Keď som už mal všetko zazálohované, aktualizované, opravené a skontrolované, napadlo ma (o pol druhej v noci), že ešte by som mohol komplet zložku v notebooku so súbormi webov aj ich zálohy zálohovať na externý sieťový disk. Nech maká stroj, kým ja budem spať. No pár Gigabajtov toho bolo 😉 Ešte že mám doma gigovú sieť.

Ráno som sa zobudil a našiel v pošte ďalšie maily o potrebe aktualizácie webov. Tentoraz išlo o plugin WP-BAN a úpravu verzie 1.65 na verziu 1.66. Z opatrnosti som to urobil na jednom menej významnom webe, otvoril ftp, skontroloval adresár pluginu a súbory. Po mojich úpravách ani stopy. Pluginy totiž WordPress aktualizuje tak, že zmaže obsah zložky a nahrá ho nanovo. Mrkol som do toho problémového súboru a porovnal ho so starým. Maník, čo sa stará o plugin, to urobil presne ako ja. Problémovú definíciu jazyka zo súboru úplne odstránil.

A čo vlastne tento plugin robí? Umožňuje zakázať prístup na web z IP adresy alebo rozsahu IP adries. Hodí sa to vtedy, keď niekto často útočí na váš web. Môžete zadať aj hostname, nie len číselný rozsah. Implicitnú webstránku, ktorú uvidí blokovaný užívateľ, tiež môžete upraviť. No a v neposlednom rade vidíte tiež zoznam IP adries a počet, koľkokrát im bol prístup na váš web odmietnutý. Plugin patrí k bezpečnostným pluginom, ktorým chránite svoj web pred zlými robotmi alebo potenciálnymi útočníkmi.

Pridať komentár

Môžete použiť nasledovné HTML tagy a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.