Keď aktualizovať, tak rozumne

Keď máte web postavený na redakčnom systéme WordPress, z času na čas sa vám v administrácii objaví hláška o novej verzii webu alebo niektorého z používaných pluginov. Pred tým, ako automaticky kliknete na tlačítko „aktualizovať“, nemali by ste na ľahkú váhu brať upozornenie, aby ste si web aj databázu predtým zálohovali. Aby ste nedopadli, ako jeden web nedávno.

Používal som do slovenčiny lokalizovaný WordPress 3.2 s témou Suffusion 4.0, tiež v slovenčine. Spolupráca bezproblémová. Nedávno som sa rozhodol používať väčšie obrázky, tak som inštaloval jeden z pluginov pre Lightbox. Všetko šlapalo ako hodinky.

Až do chvíle, kedy som si povedal, že využijem lepšiu správu obrázkov, ktorú používa najnovší WordPress 3.6 a web som aktualizoval. Po skončení aktualizácie som všetko skontroloval a spokojne nechal web bežať ďalej. Problém som zistil vo chvíli, kedy som pridal nový článok s vloženými obrázkami. V texte boli stredné obrázky a kliknutím sa otvárali v novej vrstve veľké obrázky. Lenže chýbali ovládacie prvky Lightboxu pre prechod medzi obrázkami alebo zatvorenie obrázka. Jediné, čo fungovalo, bolo tlačítko „Späť“ v prehliadači. Pre laikov problém, majú tendenciu zatvoriť okno prehliadača a tým vlastne odísť zo stránky. Paradoxne, že u starších článkov to fungovalo dobre, problém sa objavil len u novo vložených alebo editovaných článkov.

Skúšal som iné pluginy pre Lightbox, nič nepomáhalo. Neostávalo nič iné, len aktualizovať tému. Keďže nepoužívam childrenthemes, bolo mi jasné, že prídem o preklad témy. Keďže som však nedávno dal do prevádzky pre jedného zákazníka www stránku m-agro.sk, ktorá práve beží na Suffusion téme a pre neho som použil najnovšiu verziu 4.4.7 a spravil som aj preklad témy, tak to nebolo až také bolestivé. Po aktualizácii Suffusion som nahral už hotové súbory *.po a *.mo do príslušného adresára a Lihtbox začal opäť fungovať.

Keďže WordPress pri aktualizácii na verziu 3.6 aktualizuje nie len súbory na ftp, ale aj databázu, nestačí pre downgrade na verziu 3.5.2 nahrať na ftp starší WordPress. Mal som síce zálohy databázy, ale staré asi týždeň, takže by som ich použitím prišiel o niekoľko článkov.

Ako vidno, vnútorne je systém WordPress, jeho témy a pluginy všelijako previazaný, takže pri aktualizácii treba postupovať obozretne a venovať pár minút zálohovaniu. Keď keď nabudúce sa problém nepodarí vyriešiť tak ľahko?

Podobný problém som riešil aj na jednom českom webe, kde som si ale rezervoval čas na kompletný preklad témy do češtiny a tak, ako som sľúbil na stránke slovenskej podpory WordPress, budúci týždeň pripravím k stiahnutiu oba preklady pre ostatných užívateľov skvelej témy Suffusion.

Pridať komentár

Môžete použiť nasledovné HTML tagy a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.