Vy ešte používate mail zoznam.sk ?

Tento týždeň ma poprosil známy z vedľajšej kancelárie, aby som sa mu pozrel na počítač, že má nejaký problém s mailom, že mu nejde otvoriť. Pri pohľade na obrazovku mi bolo všetko jasné. Mail zoznam.sk má opäť problémy. To by mi ani tak nevadilo, outsideri ma netrápia, ale že tento pán ešte stále používa mail na zozname? Preboha, prečo?

Zoznam.sk je celkom stará služba, vznikla asi ako regionálna reakcia na český seznam.cz. Kedysi katalóg internetových stránok a vyhľadávač pridal do portfólia služieb aj bezplatný email, freemail, schránku pre každého. Všetko by to fungovalo ako tak bez problémov, však bezplatná negarantovaná služba má občas nárok na krátky výpadok, keby sa do hry nevložil „veľký hráč“, slovenský telekom, ktorý zoznam.sk odkúpil. Asi sa mu zapáčila jedna zo subdomén, telefonny.zoznam.sk, kde sa dali nájsť čísla na ľudí aj firmy.

Odvtedy to ide aj so zoznam.sk dolu vodou. Predajcovia telekomu pri aktivácii internetu a predaji „akciového“ počítača dávali k službe zadarmo aj mail na zozname. Na neskúseného a nepoučeného laika to mohlo zaberať, ale len 60 dní. Vtedy totiž končila licencia na MS Office starter a suseda z inej kancelárie v budove sa náramne čudovala, keď zrazu nemala ako otvárať xls súbory, ktorej jej ako poisťováčke chodievali mailom. A keď sa krátko na to pridali aj problémy s nedostupnosťou doručenej pošty na zoznam.sk, teda pre ňu paralyzujúca nemožnosť podnikať a uživiť sa, bola rada, že som je za mierny peniaz sprevádzkoval iný Office, zadarmo do konca života a k tomu aj fungujúci freemail na gmail.com. Možno aj vy chápete, že na slová „telekom“ a „zadarmo“ začala byť alergická.

arroba Spomenul som si na túto nešťastnú pani, keď som videl obrazovku počítača teraz. Hlavná stránka zoznam.sk nabehal vcelku rýchlo, ale so stránkou mailu bol problém. Ľavé menu súce svietilo, aj keď pre mňa nepochopiteľne na prvej pozícii „Nevyžiadaná pošta“ (to sú filtre zoznamu také biedne, že je potrebné ako prvú skontrolovať poštu v priečinku so spamom?), ale v pravej ploche, kde by mal byť prehľad správ, svietila čistá biela plocha. A emaily nedostupné.

V prípade, že mailom posielate a prijímate dôležité pracovné dokumenty a na reakciu máte len tri dni, je aj výpadok služby na jeden deň dosť iritujúci. Preto som susedovi navrhol zriadenie ďalšej emailovej schránky. Zadarmo to stále môže byť napríklad gmail.com, hoci aj ten trpel nedávno pár dní problémami, ale za tým boli problémy s DNS a odniesli si to najmä zákazníci telekomu (zhoda náhod, či tam fakt pracujú takí skvelí experti?). Alebo si objednať doménu a svoj vlastný email. Nestojí to veľa a človek má istotu, že sa k svojmu emailu dostane vždy a všade. Dnes nie je problém mať gigabajtový email s prístupom cez web, ako ku gmailu, na vlastnej doméne a čítať si maily na mobile, tablete aj počítači.

email-srb

 

Freemaily som sám skúšal odkedy boli dostupné. Pamätám si vzostupy aj problémy služieb, ako post.cz, post.sk, pobox.sk, zoznam.sk, azet.sk a mnohých iných, ktoré skončili v prepadlisku zabudnutia. Vlastný email s dobrou doménou napríklad priezviska je taký dostupný, že sa musím znova opýtať: Vy ešte stále používate mail na zoznam.sk? A preboha prečo?

 

 

Pridať komentár

Môžete použiť nasledovné HTML tagy a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.