Zmena pri obrázkoch pri freeimages.com

Fotografie a ilustračné obrázky sú dôležitou súčasťou textov nie len na internete. A nie každá redakcia má dostatok svojich vlastných fotografií k článkom, ktoré vydáva. Preto sa fotografie získavajú z profesionálnych zdrojov, nazývaných fotobanky. Okrem nákupu fotografií za cenu od jedného dolára za kus je možnosť stiahnuť si fotografiu zdarma za určených podmienok z bezplatných fotobánk. Takou je aj www.sxc.hu. Vlastne bola.

Do bezplatných fotobánk prispievajú svojimi fotografiami aj profesionáli aj rekreační fotografi. Často sú to fotky, ktoré platené fotobanky odmietli, ale ešte stále sú to dosť dobré fotky. Alebo sú od ľudí, ktorí nemajú záujme svoje fotky predávať, no chcú sa nimi pochváliť. Sám som niekoľko desiatok fotiek do www.sxc.hu poslal a dal ich k dispozícii ostatným.

Nie je to tak dávno, čo sa server www.sxc.hu premenoval na www.freeimages.com. Okrem toho, že som na tento server prispieval, sám som ho využíval ako zdroj fotografií pre svoje obsahové magazíny. Na freeimages.com mali niekoľko druhov licencií pre použitie fotografií. Niektoré fotky vyžadovali písomné povolenie pre použitie, u niektorých stačilo oznámiť autorovi, kde bude jeho fotka zverejnená. A drvivá väčšina ich bola pre weby voľne použiteľná.

Takže som si vybral vhodnú snímku, stiahol som si ju do počítača a vložil do článku. Ak som na inom webe písal na podobnú tému, často som použil rovnakú fotografiu. Už som ju nemusel hľadať na webe, mal som ju vo svojom súkromnom archíve. Výhradne som používal len fotky s voľným použitím. Keďže pracujem na viacerých počítačoch, zo všetkých som nedávno tieto fotky nahral na cloud samepage.io aby som mal všade dostupné všetky fotky.

Pozorný čitateľ si všimol, že píšem v minulom čase.

Áno, je to tak. Musel som radikálne zmeniť svoj spôsob práce s fotografiami z freeimages.com. Tento týždeň sa totiž radikálne zmenil vzhľad fotobanky freeimages.com. A nie len to! Zmenili sa aj licenčné podmienky!

Fotografie sú naďalej k voľnému použitiu na webe alebo pre osobné účely, pre redakčné účely však musí byť pri fotke alebo na stránke uvedený odkaz na „freeimages.com/menoautora“. Okrem toho je ako držiteľ práv uvedený Getty Images International.

Hovorí vám to niečo? Je to firma, ktorá nedávno rozvírila internet prehlásením, že bude bojovať proti kradnutiu obrázkov tým, že ich dá k dispozícii zadarmo.

Pre úplnosť napíšem, že dala len niektoré obrázky a len v určitej veľkosti. A ani nie k stiahnutiu, len k použitiu. U vybraných obrázkov môžete na svoju stránku vložiť rámec s odkazom na fotku a doplnkové informácie. Ako to potom funguje môžete vidieť na tejto stránke. Mnoho blogerov sa sťažuje na takýto prístup.

Ja som musel tiež upraviť svoj spôsob nakladania s obrázkami. tento týždeň som zo svojho archívu úplne odstránil fotky z sxc.hu či freeimages.com. Nie, že by som ih už nechcel používať, no ani u jednej fotky neviem, kto je jej autor. Ak teda potrebujem do článku fotku, idem priamo na stránku, vyberiem si a do textu vložím „credit“. Pravda, ak nenájdem fotku na inom obľúbenom webe s fotkami zadarmo.

Súčasne ma to posunulo bližšie k cieľu, ktorý som si stanovil už dávnejšie. Totiž dôkladne roztriediť a označiť desaťtisíce fotografií vo svojom archíve. Fotografujem dlhé roky a mám medzi svojimi snímkami aj také, ktoré by som vedel použiť do článkov. Len si už nie vždy pamätám, čo som kde nafotil, takže mi hľadanie trochu trvá.

V podstate by som vedel prevádzkovať svoju vlastnú fotobanku 😉 Najskôr teda pretriediť snímky, resiznúť ich z pôvodných 3, 8 a 16 Mpix do nejakej rozumnej veľkosti, povedzme 2 Mpix (na weby stačí) a dať k dispozícii ostatným. Asi za rovnakých podmienok, teda za povinný odkaz na web. To by bolo linkov! No ešte teda kúpiť vhodný systém na fotobanky a prenajať vhodný server s dostatočnou diskovou kapacitou 😉 Len čo posuniem svoje obsahové weby o úroveň vyššie, začnem sa vážne zaoberať myšlienkou fotobanky. Zatiaľ budem využívať iné a samozrejme neprestanem fotografovať zrkadlovkou.

Pridať komentár

Môžete použiť nasledovné HTML tagy a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.