Vlezlý Avast

Avast je jedn z dostupných antivírusových programov, bez ktorých sa na Windows nezaobídete. Rozšírenosť tohto operačného systému aj jeho zraniteľnosť, či už nevedomým užívateľom alebo automatizovanými spôsobmi, ho robí trvalým cieľom pre útočníkov. Kým kedysi vírusy spôsobovali stratu údajov alebo poškodenie systému, dnes ide skôr o kradnutie citlivých údajov, emailových adries alebo v poslednej dobe vydieranie nešťastného užívateľa, ktorému vírus zašifroval súbory.

Aby antivírusové programy dokázali ochrániť užívateľa aj jeho počítač pred útočníkmi, potrebujú pravidelne aktualizovať informácie o známych hrozbách. A z času na čas sa cez internet aktualizuje aj samotný program. Pridávané sú nové funkcie alebo sú zmenené. A niekedy sa zmení aj ich ovládanie.

Okrem platených programov sú k dispozícii, najmä pre domácich užívateľov, aj bezplatné programy alebo bezplatné verzie komerčných anitivírusových programov. Najčastejšie bývajú obmedzené dobou funkčnosti alebo majú „osekané“ niektoré funkcie (väčšinu z nich by možno domáci užívatelia ani nevyužili) a takmer vždy musíte predajcovi poskytnúť emailovú adresu. Na ňu vám potom chodia rôzne výhodné ponuky, ktoré vás majú zlákať na platené verzie.

Ale antivírusové programy využívajú aj iný spôsob boja o trhový podiel medzi používateľmi operačného systému Microsoft Windows. Je to pridávanie informácie o programe a obsahu bez vírusu do mailu na jeho koniec.

antivirus

Osobne tieto hlásenie v emailoch vypínam. Jednak si myslím, že posielam a prijímam celkom veľké množstvo emailov a táto, pre mňa a určite aj pre adresáta, zbytočná informácia len zväčšuje dátovú veľkosť informácií, ktoré cestujú internetom. Pretože stačí, aby som mal zastaralú databázu o vírusoch alebo starú verziu antivírusu a ten nenájde najnovší vírus, hoci v pätičke mailu bude tvrdiť, že správa neobsahuje vírusy. Nemusí to byť pravda a príjemca bude uvedený v omyl.

Aké bolo moje prekvapenie, keď som v jednej odpovedi na môj email našiel v citácii info, že tento email neobsahuje vírus, skontrolované Avastom.

Veď predsa ja tieto informácie v pätičkách emailom mám vypnuté! Skontroloval som zložku odoslaných správ a v každej ! bola táto informácia pripojená na záver emailu. Nedávno som totiž Avast aktualizoval. A v prednastavnom formáte parametrov museli producenti Avastu túto voľbu nechať ako zapnutú.

Ja síce chápem marketingové oddelenie Avastu, ale ja keď raz vypnem pridávanie info na koniec mailu, tak to chcem mať vypnuté. Keď nechcú dávať svoj program zadarmo, tak nech ho nedávajú, sú na trhu iné možnosti. Ale nech takto vlezlo nerobia reklamu v mojich mailoch mojím priateľom a obchodným partnerom. Nikto na ňu nie je zvedavý.

Ponuka:  , ,

Pridať komentár

Môžete použiť nasledovné HTML tagy a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.