Logo a vodoznak

Vodoznak, alebo aj watermark, je značka, vkladaná do obrázkov, aby sa tak predišlo ich kradnutiu z webu, napríklad konkurenciou pri produktových fotografiách alebo sa zabránilo krádeži pekných fotografií inými užívateľmi a vydávaniu ich za svoje fotky. Systém WordPress ponúka niekoľko možností vkladania vodoznaku do obrázkov. Avšak neopatrnou manipuláciou si môžete poškodiť celú webstránku.

Fotografie sú totiž obrázky, pre počítače súbory jpg alebo png, a nachádzajú sa nie len v galériách či článkoch ako doplnok textu, ale často sú aj súčasťou dizajnu hlavnej stránky webu. Najčastejším použitím je logo firmy.

A hoci pluginy pre vkladanie vodoznaku do obrázkov majú rôzne nastavenia, od vloženia textu alebo vodoznaku v tvare obrázku na rôzne miesta obrázka či v rôznych veľkostiach alebo farbách, nemusia správne rozlíšiť, čo je obrázok z galérie, ktorý chrániť vodoznakom chcete a čo je obrázok ako dizajnový prvok stránky. A zrazu máte váš vodoznak úplne všade! Aj v logu na úvodnej www stránke!

Preto by ste pri používaní pluginov pre vodoznak mali postupovať opatrne.

Existujú dva hlavné spôsoby vkladania vodoznaku. Jeden druh pluginov „natvrdo“ vloží vami zvolený vodoznak do súborov obrázkov a druhý ich tam vkladá až pri zobrazení obrázkov na webe. Rozdiel je evidentný. Ak použijete prvý druh a neskôr si to rozmyslíte, a nemáte zálohy súborov na webe, vaše obrázky sú nevratne zničené. Pri druhom spôsobe môžete kedykoľvek zmeniť tvar, veľkosť, obsah či farbu vodoznaku a ihneď sa to prejaví na www stránke, avšak samotné fotografie ostávajú bez zmeny.

Vodoznak vidíte aj na prezentačnom obrázku vpravo dole. (zmenšené)

Pridať komentár

Môžete použiť nasledovné HTML tagy a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.