USB na všetko

USB

USB je označenie pre univerzálnu sériovú zbernicu, laicky povedaný univerzálny konektor na počítači, do ktorého môžete pripojiť úplne všetko. teda takmer. Aj keď jeden môj bývalý kolega išiel ešte ďalej a USB kábel zasunul do sieťového konektora RJ45 na notebooku. Len mu tlačiareň netlačila. Teda USB koncovka je pripravená pre pripojenie rôznych periférií k počítaču.

Spoločnou vlastnosťou všetkých USB zariadení je, že nemajú v sebe takmer nijaký špecializovaný modul, ale dáta pre ne pripravuje počítač. Preto sú napríklad tlačiarne s USB lacnejšie, ako LPT, ale zato vyžadujú výkon počítača. A inštalovaný ovládač zariadenia, teda program, pomocou ktorého sa dáta z počítača spracujú do podoby, ktorým USB zariadenie rozumie a vie ich spracovať, v prípade tlačiarne vytlačiť.

ďalšou vlastnosťou USB zariadení je, že pracujú na takzvaný „japonský spôsob“, teda všetko „samo sa to“, stačí len zasunúť kábel od zariadenia do počítača a počkať, kým počítač nainštaluje príslušný ovládač. A je jedno, či sa jedná o počítač s Windows alebo Linux operačným systémom. Teda jedno ako jedno, Linuxy to dnes dokážu oveľa rýchlejšie. Kto neverí, nech si skúsi inštalovať napríklad nejakú USB tlačiareň od HP pod oba systémy 😉 Alebo USB bezdrôtovú myš.

Všetky zariadenia USB sú z počítača napájané napätím 5 V, do príkonu 300 až 500 mA. Silnejšie majú vlastný napájací adaptér. Mnohé nové zariadenia ale majú tak malú spotrebu prúdu, že si vystačia so samotným USB. Napríklad spomínané myši alebo USB rozbočovače či USB WiFi adaptéry.

Toto priviedlo mnohých výrobcov k neuveriteľným nápadom. Napríklad teraz mám na stole nastaviteľný stolný ventilátor o priemere asi 12 cm, napájaný z USB konektora počítača a s vlastným vypínačom na tele ventilátora. Takže vždy, keď mám pocit, že už je horúčava neznesiteľná, na chvíľu si zapnem ventilátor. Oproti klasickým stolným ventilátorom má tú výhodu, že mi nerozhádže papiere po stole a po kancelárii. 😉

Pridať komentár

Môžete použiť nasledovné HTML tagy a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.