Internetový magazín
  Prihlásiť sa or Registrovať
 • Hlavná stránka • Downloads • Konto • 
Menu
· Úvodná stránka
· Ankety
· Doporučte nás
· Najčítanejšie
· Stiahnite si
· Témy článkov
 
Iné témy
Modelárstvo

Dobre a zdravo

 
Kto je online
Momentálne je 8 návštevník(ov) a 0 člen(ov) online.

Ste anonymný užívateľ. Môžete sa zdarma zaregistrovať tu
 
Hľadať


Pokročilé vyhľadávanie
 
SMS pôžička
Chcete si rýchlo požičať? pozicka.bytvpanelaku.info
 
Odporúčame
Tip na bezplatný systém pre online účtovníctvo iDoklad!
 
Návštevnosť
 
Naše hobby
Česká verzia Naše hobby pre každého.
 
Anténa pre mikrovlnku 
Ako na to?Ako som sľúbil, prinášam návod na výrobu antény na mikrovlnný internet. Pre trochu zručného človeka to nie je žiadny problém, hoci keď som prvý raz počul, že sa anténa dá vyrobiť a tak ušetriť aj štyri tisícky, tak som si ju nevedel predstaviť. A preto tu mám aj niekoľko fotografií.

Prešiel som niekoľko serverov, zaoberajúcich sa mikrovlnným internetom a výrobou antén zvlášť a zistil som, že je to jednak veľmi obľúbená a rozšírená činnosť a druhak nič ťažkého. Z množstva variánt sa mi zapáčili dve: Plechovka a pekáč. Keďže moja vzdialenosť od vysielacej antény je cca 600 metrov, a obe tieto "samodelky" by mali bez problémov zvládať vzdialenosti cez 1 km, dal som sa po preštudovaní množstva materiálov do zháňania materiálu. Som skrátka pedant a nič som nechcel nechať na náhodu. Najmä keď som si uvedomil, že anténa bude internet nielen prijímať, ale aj vysielať!

Odkazy na stránky zaoberajúce sa detailne výrobou antén som uverejnil v minulom článku Alternatívne pripojenie do Internetu. Teraz teda niekoľko mojích skúseností so stavbou a používaním týchto antén. Ako som už minule spomenul, postavil som hneď dve, čo keby jedna z nich náhodou nefungovala.

Ako najvhodnejší polotovar na stavbu plechovkovej antény a javí plechovica od polkilového balenia mletej kávy Jacobs. Materiál je kvalitný a nehrdzavie, ako doporučované plechovky od párkov alebo ananásu. N-konektor som zohnal od kamaráta, dajú sa aj kúpiť v predajniach pre rádiomatérov, ale radšej si zoberte so sebou obrázok konektora, nie každý ich totiž pozná. Skrutky doporučujem mosadzné, aby vám po čase nehrdzaveli, veď vonku býva aj hmla alebo prší, či sneží a anténa je tam stále, to nie je pes, ktorého pustíte dnu ;-) Žiarič som si vysústružil z mosadzného zváracieho drôtu, ale zrejme postačí aj obyčajný medený elektrikársky drôt, vraj to nie je kritické. A po hodinke to môže vyzerať nasledovne:

Teraz stačí už len anténu vhodne a najmä pevne upevniť na miesto s priamou viditeľnosťou na AP, teda na anténu Vášho mikrovlnného providera a spojiť ju káblom s počítačom. Predpokladám, že máte doma jeden počítač a wifi kartu, teda prijímač/vysielač umiestnite priamo do neho. Kábel teda spája túto wifi kartu s anténou. Ja som používal notebook a v ňom som nemal PCI slot na umiestnenie karty, tak som mal od providera započiťaný tzv. bridge, ktorý bol priamo spojený s anténou a sieťovým káblom šiel signál do sieťového konektora notebooku. Ako to vyzeralo, vidíte na nasledujúcom obrázku. Trochu smiešne mi pripadali otázky susediek, že prečo máme na balkóne plechovku od kávy a prečo do nej idú elektrické káble :-)

Neskôr som si zohnal starší počítač, do ktorého som nechal nainštalovať wifi kartu a debian linux a z takto vyrobeného routera vediem signál do switcha, z ktorého rozvádzam signál do domácej siete. Okrem notebooku máme doma doma ešte jeden stolný počítač, ktorý využívajú prevážne deti. No a použil som aj druhú anténu, ktorá je odlišnej konštrukcie a hlavne je menej nápadná.

Funguje rovnako ako tá predchádzajúca a odvtedy mi výrazne klesli poplatky za telefon a kľudnejšie sa mi pracuje na internete, keď ma nerozčuluje tarifikátor pripojenia OU! zo sekcie Download na mojom serveri www.webservis.sk.

Takže Vám držím palce pri stavbe antény!


Komentáre
k článku: Anténa pre mikrovlnku
(zo dňa 25. 11. 2003, autor článku: Ďusi Fábián)

Komentár zo dňa: 24. 12. 2003 16:31:27     
Autor: Blanka
Mail: @
Titulok:

Ahoj Ďusi,

už aj ja som pripojená mikrovlnkou, je to super byť takto on-line celý život.:-)

Anténu nám dala firma, ale na Tvoj článok som upozornila niektorých mojich kamarátov -kutilov. Možno tá anténa z kávy vyzerá aj o niečo lepšie ako tá opacha, čo máme my.:-)

No a pretože o chvíľu príde Ježiško, napriek tomu že nemám rada Vianoce, ako si po roku pripomenul internetovej pospolitosti - nič by som na tom článku nemenila ani dnes, hoci teraz mi liezli na nervy iné reklamy - prajem Ti, aby si ich mal pekné a do nového roka všetko len to najlepšie.

Komentár zo dňa: 12. 03. 2005 13:19:29     
Autor: never
Mail: @
Titulok: Rusenie

Zabudol si ale napisat ako takato antena zarusuje pasmo a tym vlastne znemoznuje dalsim ludom ho pouzivat. Nazval by som to riesenim "Po mne potopa" hlavne ze ja mam antenu zadarmo....

   Komentár zo dňa: 11. 05. 2005 13:43:38     
Autor: Ďusi
Mail:
Titulok: Re: Rusenie

Nezabudol
Dobre a presne urobená anténa týmito neduhmi netrpí. Navyše plechovka je smerová anténa s úzkym vyžarovacím uhlom, takže o akom zarušení sa bavíme? A čo si myslíš, že čo je v tých profesionálnych anténach? Malý permoníci prekladajú byty?

Anténa bola používaná v meste, kde je dosť veľa užívateľov WiFi a nie len jediná sieť. A keďže o anténe sa v meste vedelo, všetci sa o ňu zaujímali, tak by vedeli, komu sa sťažovať.
No nesťažoval sa nikto, všetkým všetko fungovalo a aj keď som ju predal, nový majiteľ v inom meste nemá nijaké problémy ani so spojením, ani s rušením iných užívateľov.

Nie každý totiž reže sekerou v štýle "cól sem, cól tam"...

Komentár zo dňa: 10. 01. 2008 16:10:01     
Autor: Ivanhoe
Mail: @
Titulok: Výroba antény na DVB-T

Nevete niekto ako dá vyrobiť anténa na príjem DVB-T vysielania z koaxiálneho kábla?

Publikované: Piatok, 31.07. 2009 - 12:33:57 Od: dusi
 
Prihlásiť sa
Užívateľské meno

Heslo

Bezpečnostný kód: Bezpečnostný kód
Napíšte bezpečnostný kód

Ešte nemáte svoj účet? Môžete si ho vytvoriť. Ako registrovaný užívateľ získate veľa výhod. Budete môcť upraviť vzhľad tohto webu, nastaviť zobrazenie komentárov, posielať komentáre, posielať správy ostatným užívateľom a veľa ďalších.
 
Súvisiace odkazy
· Viac o Ako na to?
· Ďalšie články od autora: dusi


Najčítanejší článok na tému Ako na to?:
Anténa pre mikrovlnku

 
Hodnotenie článku
Priemerné hodnotenie: 0
Hlasov: 0

Zvoľte počet hviezdičiek:

Vynikajúci
Veľmi dobrý
Dobrý
Priemerný
Zlý

 
Možnosti

 Vytlačiť článok Vytlačiť článok

 
Súvisiaca téma

Keď počítač hnevá

"Anténa pre mikrovlnku" | Prihlásiť/Registrovať | 0 komentárov
Za obsah komentárov je zodpovedný užívateľ, nie prevádzkovateľ týchto stránok.

 

You can syndicate our news using the following files: rss-091.xml, rss-092.xml, rss-20.xml or atom.xml.
Powered by Copyright © UNITED-NUKE CMS. All Rights Reserved.
Čas potrebný k spracovaniu stránky 0.07 sekúnd

:: fisubice phpbb2 style by Daz :: PHP-Nuke theme by www.nukemods.com ::