Internetový magazín
  Prihlásiť sa or Registrovať
 • Hlavná stránka • Downloads • Konto • 
Menu
· Úvodná stránka
· Ankety
· Doporučte nás
· Najčítanejšie
· Stiahnite si
· Témy článkov
 
Iné témy
Modelárstvo

Dobre a zdravo

 
Kto je online
Momentálne je 5 návštevník(ov) a 0 člen(ov) online.

Ste anonymný užívateľ. Môžete sa zdarma zaregistrovať tu
 
Hľadať


Pokročilé vyhľadávanie
 
SMS pôžička
Chcete si rýchlo požičať? pozicka.bytvpanelaku.info
 
Odporúčame
Tip na bezplatný systém pre online účtovníctvo iDoklad!
 
Návštevnosť
 
Naše hobby
Česká verzia Naše hobby pre každého.
 
Koláč bez arzénu, prosím... 
Ste to, čo jeteChodím na obedy do jednej reštaurácie s domácou kuchyňou. Každú stredu je dvojka tzv. "sladké jedlo". Už si zvykli, že mám stredu BC, teda bez cukru. No zo začiatku im to prišlo divné.

Pamätám si, že keď som bol malý chlapec, keď sme prišli k starkej, vždy mala napečené buchty a pekne pocukrované. A k tomu sladký čaj. Priznám sa, že mi to chutilo. Priznám sa aj k tomu, že sladkosti sme cez týždeň nejedli, ak mi mama kúpila cukríky alebo malú čokoládu, bolo to tak raz za mesiac. A priznám sa aj k tomu, že ako malý chalan som furt niekde lietal...

Dnes deti jedia celý deň nejaké sladkosti (téme sa bližšie venuje server dobreazdravo.sk), sedia za Playstation alebo pred telkou, namiesto schodov sa vozia výťahom aj na prvé poschodie, do školy nechodia, ale ich vozia rodičia a majú problémy na telesnej výchove aj s váhou...

Teda presný opak. Zvýšený prísun energie, znížený výdaj energie. Ako to môže dopadnúť?

Prebytok energie sa ukladá. Do sadla na bruchu, na zadku...

Na ale potrebuje ľudské telo cukor?

Odborníci na zdravú výživu nám prízvukujú, že pre harmonický a zdravý vývoj potrebuje telo vyváženú stravu, zloženú z tukov, bielkovín a cukrov.

Počuli ste niekde slovo cukor? Písal som "cukry", nie "cukor".

Cukry, kam patrí okrem bieleho rafinovaného repnéhu cukru aj cukor trstinový alebo fruktóza (ovocný cukor) či cukry získané štiepením škrobov (zemiaky, cestoviny), sú skupinou, bez ktorej sa neobíde telo, respektíve svaly a mozog. Svaly sú schopné po určitej nepretržitej dobe práce prejsť na spaľovanie tukov, ale mozog vyžaduje len cukry.

Producenti sladkostí, plných repného cukru, získaného za bohaté dotácie Európskej únie, sa nám snažia v každej reklame podsúvať, že naše telo potrebuje cukor, aby sme získali energiu. Neklamú, len nás trošku "pomýlili". Namiesto slova "cukry" použili slovo "cukor" alebo nám úplne zatajili, koľko toho z našich daní dotovaného cukru tie ich výrobky vlastne obsahujú.

A tak si dáme na desiatu nejakú vraj cereálnu (teda z pšenice = bielej múky) vyrobenú tyčinku, plnú cukru a vraj získame energiu na celý deň. No nie každý môže ísť na obed domov a povedať si, že má fajront!

Repný cukor nám naozaj dá energiu. Po skonzumovaní potraviny s vysokým obsahom cukru (ale aj nápoja - pozrite si etiketu svojho obľúbeného nápoja, koľko cukru obsahuje (zväčša je to udávané na 100 ml, teda na jedno deci! - budete prekvapení) nám prudko stúpne haldina cukru v krvi, pankreas má čo robiť, inzulínu sa vyvalí do krvi celý sud a po pol hodine sa nám chce spať... Hladina cukru poklesla. Striedajú sa špičky a poklesy.

Osobitne je problém s týmto pri deťoch. Počuli ste, koľko vraj hyperaktívnych detí máme oproti minulosti? Niektoré štúdie naznačujú, že je to spôsobené práve vysokou hladinou cukru v krvi. Decká sa nažerú v škole sladkostí, ale mali by sedieť v lavici a ticho počúvať pani učiteľku... A potom s nimi rodičia na doporučenie riaditeľa školy chodia k psychológovi. Na doporučenie toho riaditeľa, ktorý súhlasil s inštaláciou automatu na sladké nápoje na chodbe jeho školy....

Telo nepotrebuje biely cukor. Telo potrebuje cukry. A tie si vie získať z potravy, ktorú prijímame. Stačí, aby sme prestali blbnúť s nejakými diétami, či už bez cukru, tukožrútskymi, vajíčkovými či ovocnými dňami. každý extrém telu škodí. Zdravý človek a chudý človek je výsledkom trvalej zdravej stravy, nie experimentov chudnutia do plaviek na leto (a potom naspäť kolá pod vyťahané tepláky).

Preto aj keď si dám v stredu sladký obed, nechcem ho posypať arzénom. Dosť, čo je cukru v samotnom jedle.

A aké sú vaše skúsenosti v tomto smere? Napíšte mi do diskusie.

Publikované: Piatok, 23.03. 2012 - 11:40:47 Od: dusi
 
Prihlásiť sa
Užívateľské meno

Heslo

Bezpečnostný kód: Bezpečnostný kód
Napíšte bezpečnostný kód

Ešte nemáte svoj účet? Môžete si ho vytvoriť. Ako registrovaný užívateľ získate veľa výhod. Budete môcť upraviť vzhľad tohto webu, nastaviť zobrazenie komentárov, posielať komentáre, posielať správy ostatným užívateľom a veľa ďalších.
 
Súvisiace odkazy
· Viac o Ste to, čo jete
· Ďalšie články od autora: dusi


Najčítanejší článok na tému Ste to, čo jete:
Nescafé jednotná?

 
Hodnotenie článku
Priemerné hodnotenie: 0
Hlasov: 0

Zvoľte počet hviezdičiek:

Vynikajúci
Veľmi dobrý
Dobrý
Priemerný
Zlý

 
Možnosti

 Vytlačiť článok Vytlačiť článok

 
Súvisiaca téma

Ste to, čo jete

"Koláč bez arzénu, prosím..." | Prihlásiť/Registrovať | 0 komentárov
Za obsah komentárov je zodpovedný užívateľ, nie prevádzkovateľ týchto stránok.

 

You can syndicate our news using the following files: rss-091.xml, rss-092.xml, rss-20.xml or atom.xml.
Powered by Copyright © UNITED-NUKE CMS. All Rights Reserved.
Čas potrebný k spracovaniu stránky 0.05 sekúnd

:: fisubice phpbb2 style by Daz :: PHP-Nuke theme by www.nukemods.com ::