Internetový magazín
  Prihlásiť sa or Registrovať
 • Hlavná stránka • Downloads • Konto • 
Menu
· Úvodná stránka
· Ankety
· Doporučte nás
· Najčítanejšie
· Stiahnite si
· Témy článkov
 
Iné témy
Modelárstvo

Dobre a zdravo

 
Kto je online
Momentálne je 7 návštevník(ov) a 0 člen(ov) online.

Ste anonymný užívateľ. Môžete sa zdarma zaregistrovať tu
 
Hľadať


Pokročilé vyhľadávanie
 
SMS pôžička
Chcete si rýchlo požičať? pozicka.bytvpanelaku.info
 
Odporúčame
Tip na bezplatný systém pre online účtovníctvo iDoklad!
 
Návštevnosť
 
Naše hobby
Česká verzia Naše hobby pre každého.
 
EÚ potichu chystá podpísanie ACTA. Ohrozuje slobodný internet 
Čo píšu iníRada EÚ na stretnutí zameranom na poľnohospodárstvo a rybolov odsúhlasila budúci podpis kontroverznej dohody.

Rada Európskej Únie schválila podpísanie dohody ACTA počas stretnutia poľnohospodárov a rybárov. ACTA je skratkou „Obchodnej dohody proti falšovaniu“ a v skratke ide o medzinárodný systém, ktorý by mal okrem iného zlepšiť uplatňovanie patentov a uľahčiť vynucovanie práv duševného vlastníctva, informuje server Diit.cz.

Čo je ACTA a prečo je potenciálne nebezpečná?

Pre lepšie vysvetlenie, čo sa vlastne deje, je potrebné ozrejmiť hneď niekoľko častí. Začneme samotnou dohodou ACTA. Ide o medzinárodnú dohodu, do ktorej štáty vstupujú dobrovoľne. Jej hlavnou náplňou sú plagiáty, generiká (rovnaké lieky od iného výrobcu) a porušovanie copyrightu na internete. Vzhľadom k zameraniu nášho serveru nás zaujíma hlavne posledný bod. Myšlienka bola rozvíjaná od roku 2006 Japonskom a USA. Kanada, EÚ a Švajčiarsko sa k prvotnej tvorbe pridali počas nasledujúceho roku a oficiálne vyjednávania začali v roku 2008. Na tých sa už zúčastnila aj Austrália, Mexiko, Maroko, Nový Zéland, Južná Kórea a Singapur, spolu so zástupcom veľkých korporácií so sídlom v USA. V USA boli vyjednávania vedené ako tajné, oficiálnym dôvodom bolo „ohrozenie národnej bezpečnosti“. Pod tento titulok je samozrejme možné zamiesť skoro všetko.

Návrhy dohody ACTA unikli už niekoľko krát, najnovšia verzia má dátum 15. Novembra 2010 a bola vydaná oficiálne. Po stránke vymáhania práv a rôzneho obmedzovania je o niečo miernejšia ako skoršie návrhy, čiastočne aj pre pobúrenie verejnosti, no stále v nej nájdeme množstvo kontroverzných bodov. Vyberáme niekoľko zo staršej analýzy, ktorú uverejnil server Abclinuxu.cz:

* Rozšírenie definície trestnosti porušenia autorských práv. Trestným porušením autorského zákona by sa malo stať aj „výrazné zámerné porušenie, ktoré nemá žiadnu priamu alebo nepriamu motiváciu v podobe finančného zisku.“ Pritom by porušenie malo poškodzovať vlastníka autorského práva. Preložené do jednoduchšej reči – stačí sťahovanie súborov krytých autorským právom, aj keď pomocou nich nebudete tvoriť žiadny zisk. Preložené do ešte jednoduchšej reči – ak si program/film/hudbu namiesto zakúpenia stiahnete, ide o kriminálnu činnosť.
* Rozšírenie rozsahu trestných postihov o uväznenie. V dohode vyjednávač USA (Austrália a Kanada sú proti) zdôrazňuje, aby štáty povzbudili príslušné orgány k udeľovaniu trestov, vrátane skutočného uväznenia.
* Vytvorenie ďalšej inštitúcie pre kontrolu. Krajiny, ktoré podpíšu ACTA si vytvoria vlastný kontrolný orgán, mimo rámec už uznávaných WIPO (Svetová organizácia duševného vlastníctva) a WTO (Svetová obchodná organizácia). Ten by dohliadal na spory, dodatky a aj na uplatňovanie dohody. Bonusom na koniec je zmienka o tom, že k ratifikácii stačí súhlas piatich štátov, zvyšok musí nové znenie neskôr akceptovať.

Článok je prevzatý zo servera www.zive.sk

Publikované: Sobota, 24.12. 2011 - 19:37:26 Od: dusi
 
Prihlásiť sa
Užívateľské meno

Heslo

Bezpečnostný kód: Bezpečnostný kód
Napíšte bezpečnostný kód

Ešte nemáte svoj účet? Môžete si ho vytvoriť. Ako registrovaný užívateľ získate veľa výhod. Budete môcť upraviť vzhľad tohto webu, nastaviť zobrazenie komentárov, posielať komentáre, posielať správy ostatným užívateľom a veľa ďalších.
 
Súvisiace odkazy
· Viac o Čo píšu iní
· Ďalšie články od autora: dusi


Najčítanejší článok na tému Čo píšu iní:
Co se doopravdy stalo v Dominikánské republice?

 
Hodnotenie článku
Priemerné hodnotenie: 0
Hlasov: 0

Zvoľte počet hviezdičiek:

Vynikajúci
Veľmi dobrý
Dobrý
Priemerný
Zlý

 
Možnosti

 Vytlačiť článok Vytlačiť článok

 
Súvisiaca téma

Čo oči nevidia...

"EÚ potichu chystá podpísanie ACTA. Ohrozuje slobodný internet" | Prihlásiť/Registrovať | 0 komentárov
Za obsah komentárov je zodpovedný užívateľ, nie prevádzkovateľ týchto stránok.

 

You can syndicate our news using the following files: rss-091.xml, rss-092.xml, rss-20.xml or atom.xml.
Powered by Copyright © UNITED-NUKE CMS. All Rights Reserved.
Čas potrebný k spracovaniu stránky 0.06 sekúnd

:: fisubice phpbb2 style by Daz :: PHP-Nuke theme by www.nukemods.com ::