Internetový magazín
  Prihlásiť sa or Registrovať
 • Hlavná stránka • Downloads • Konto • 
Menu
· Úvodná stránka
· Ankety
· Doporučte nás
· Najčítanejšie
· Stiahnite si
· Témy článkov
 
Iné témy
Modelárstvo

Dobre a zdravo

 
Kto je online
Momentálne je 9 návštevník(ov) a 0 člen(ov) online.

Ste anonymný užívateľ. Môžete sa zdarma zaregistrovať tu
 
Hľadať


Pokročilé vyhľadávanie
 
SMS pôžička
Chcete si rýchlo požičať? pozicka.bytvpanelaku.info
 
Odporúčame
Tip na bezplatný systém pre online účtovníctvo iDoklad!
 
Návštevnosť
 
Naše hobby
Česká verzia Naše hobby pre každého.
 
Lotus Organizer 
Ako na organizovanie a plánovanie V minulom článku som popísal, ako som prechádzal vývojom využívania elektronických diárov a plánovačov na osobnom počítači. Niekedy v polovici deväťdesiatych rokov zakotvil pevne na monitore môjho PC tzv PIM (Personal information manager - osobný správca informácií) Organizer firmy Lotus, ktorú neskôr kúpila Veľká Modrá a dostal názov IBM Lotus Organizer. Ja som využíval verziu 6.0 v anglickej mutácii, ktorú vám trochu priblížim, pretože stále je dostupná a stále môže byť pre niekoho užitočná.Lotus Organizer využíva podobnosť s bežným papierovým manžérskym krúžkovým diárom, takže prechod z klasiky na PC mohol byť čo najmenej bolestivý a súčasne ponúkal vymoženosti práce na PC: rýchle vyhľadávanie, neobmedzený priestor na poznámky či vizitky, množstvo vždy prístupných kalendárov a hlavne, možnosť tzv. previazania informácií v jednotlivých častiach Organizera.

Hlavné časti Organizera sú:

 • Kalendár (plní funkciu diára),
 • Úlohy (pre vytváranie zoznamov termínovaných úloh),
 • Adresár
 • Zápisník
 • Plán (pre plánovací kalendár),
 • Výročia (pre sledovanie výročí)

  Kalendár sa dá nastaviť, či začína týždeň pondelkom alebo nedeľou, či chcete zobrazovať deň či týždeň. "listujete" medzi stránkami klikom na pravý alebo ľavý dolný roh, stránka sa animovane naozaj otočí Pokiaľ vložíte nejakú udalosť, ktorá zasahuje do času inej udalosti, program, vás na to upozorní a je na vás, či zadáte dve úlohy na jeden termín alebo upravíte čas jednej z udalostí. Súčasne sa všetky schôdzky zobrazujú aj v plánovacom kalendári, pre prípad, že by ste chceli naplánovať týždňové školenie alebo dovolenku, aby ste videli, kedy máte voľno alebo kedy si voľno urobiť máte. Efektné je zrušenie termínu, jednoducho úlohu myšou stiahnete do koša vľavo dole a úloha zhorí za sprievodu efektnej animácie a zvukového doprovodu.

  Vlastné zvuky Organizera je možné samozrejme vypnúť, keby vás obťažovali, alebo nastaviť si iné, či už zo "zásob" organizéra alebo systému či iných adresárov. Nie len zvuk plameňa, páliaceho neaktuálne úlohy, ale aj zvuky upozornení je možné nastaviť podľa vlastného vkusu.

  Plán umožňuje prehľadne zobraziť všetky akcie. Ak si dopredu plánujete dovolenku, školenia či kurzy, pracovné stáže, každý typ udalosti si môžete nastaviť inou farbou a mať tak ľahko prehľad nie len o vyťaženosti jednotlivých mesiacov a dní, ale aj druhu termínov. Previazanosť plánu s diárom je samozrejmosťou, nemusíte všetko zapisovať dvakrát.

  Poznámky, zápisník, vám umožni zapísať si jednotlivé poznámky alebo aj dlhšie texty a tie deliť do kapitol a odsekov, podľa toho, čo práve potrebujete. Alebo si text písaný iným editorom, alebo uložený inde medzi dokumentami, do poznámok nalinkovať a spustiť prostým kliknutím na ikonu pripojeného súboru. Prípadne ho rovno nechať zobrazovať (tabuľka, graf, obrázok) v poznámkach, samozrejme s aktualizáciou, ak zmeníte zdrojový súbor.

  Úlohy, ktoré nemajú konkrétny dátum a čas vykonania, len ich chcete mať pod kontrolou a chcete u nich uviesť termín splnenia, zapíšete do ToDo zoznamu. Zobrazujú sa potom za sebou, alebo podľa priority, a farebne sú označené tie, kde ste termín prešvihli, tie, ktoré sú plánované na dnes aj tie budúce.

  Adresár má toľko položiek, je ho len ťažko zaplníte. Samozrejmosťou je import alebo export položiek vCard, takže ho nemusíte napĺňať ručne alebo pri zmene plánovacieho programu do nového prácne prepisovať. Na záložkách sa svetlým písmom zobrazujú tie karty, na ktorej kontakty nemáte, naopak tmavým s možnosťou kliknutia a tým presunu na prvý záznam tie s aktívnym obsahom.

  Pravidelne zabúdate na výročia zoznámenia, sobáša, svokrine narodeniny či pravidelné splátky? Časť Výročia pamätá aj na tieto udalosti a umožňuje naplánovať nie len každoročne sa opakujúce udalosti, ale aj tie každý prvý štvrtok v mesiaci či každý piatok alebo každého pätnásteho v mesiaci. A nastavíte si, ako dopredu máte byť upozornený.

  Možnosť vytočiť telefónne číslo z adresára modemom v počítači dnes už asi nebude veľmi dôležitá, ale svojho času to bola vynikajúca vlastnosť tohto programu.

  To, čo robilo tento program skvelým pomocníkom, bola možnosť previazania jednotlivých záznamov, napr. kontakt s úlohou v Diári a dokumentami v Poznámkach. Takže ak program ohlásil úlohu z Diára volať zákazníkovi, klikom ste sa dostali do kontaktov, nechali počítač vytočiť telefónne číslo a ďalším klikom ste si otvorili poznámky k telefonátu a vložené tabuľky v Exceli.

  Program disponoval vlastným mailovým klientom, takže ste si mohli maily nechať sťahovať a zobrazovať priamo v Organizéri.

  Tento článok nemal byť podrobným návodom na prácu s programom Lotus Organizer. Tie nájdete na v angličtine tu alebo pre staršiu verziu v češtine tu

  Okrem MS Windows (98, 2000, XP a možno aj 7) program bol portovaný aj na systém IBM OS/2 3 Warp. Sám som mal o tento OS záujem, ale marketing IBM bol žalostný, prístup slovenského zastúpenia k zákazníkom ešte žalostnejší a dnes zrejme nikto ani netuší, že OS/2 Warp bol nie len systém, ale vo svojom čase oveľa lepší operačný systém, ako Windows.

  Bežne pri práci stačí mať tento program pustený, minimalizovaný a v prípade potreby si program obnovíte, zapíšete poznámku či webovú adresu, doplníte poznámku a opäť minimalizujete. V prípade, že sa zaberiete tak do práce, že s nevšímate hodinky, program vás nastavenou melódiou upozorní.
  Avšak len prípade, že Lotus Organizer nepoužívate na notebooku a nevyužívate režim spánku. Ten totiž spoľahlivo (na Windows XP určite) po prvej hibernácii a následnom prebudení vypne vnútorný časovač programu. A je po upozorňovaní...

  Pretože hibernáciu používam na svojich notebookoch trvale a reštartujem tak raz za dva týždne, vydržal som používať Lotus Organizer takto asi dva roky a potom som rezignoval. Aj keď som náhodne Organizer kontroloval, prišlo mi divné, aby som ja kontroloval software, čo som niečo nezmeškal, namiesto toho, aby ma software na tento účel upozorňovalo.

  Dnes som v situácii, kedy používam tri PC, tablet a smartphone na rôznych miestach. PIM/Diár na jednom zariadení mi nevyhovuje, skôr ma zaujíma on-line synchronizovaná aplikácia kdesi na webe. Keby ste však vedeli o niečom, ako Lotus Organizer, ale na webe, dajte vedieť v komentári.

  Keďže Lotus Organizer 6.0 bol pred rokmi daný na CD počítačového časopisu free, môžete si ho stiahnuť v Download sekci. Program je súčasťou kancelárskeho balíka IBM Smartsuite spolu s textovým editorom (vychádzajúcim z Ami Pro, tabuľkovým kalkulátorom Lotus 1-2-3, databázou a inými programami. Pri nákupe (niektorých) počítačov a notebookov IM (Dnes Lenovo) bola licencia na Smartsuite zdarma, po zaregistrovaní sa vyžiadaní inštalačného média. Párkrát som balík použil, ale nakoľko som bol nútený so svojím najväčším zákazníkom komunikovať aj sa starať o inštalácie OpenOffice, Smartsuite ostáva v zálohe. Software je to nepochybne skvelé, ale marketing...

  Pokiaľ ale pracujete len na jednom PC, mimo práce nepotrebujete mať info o pracovných záležitostiach, rozhodne doporučujem Organizér vyskúšať.

 • Publikované: Štvrtok, 08.09. 2011 - 07:00:00 Od: dusi
   
  Prihlásiť sa
  Užívateľské meno

  Heslo

  Bezpečnostný kód: Bezpečnostný kód
  Napíšte bezpečnostný kód

  Ešte nemáte svoj účet? Môžete si ho vytvoriť. Ako registrovaný užívateľ získate veľa výhod. Budete môcť upraviť vzhľad tohto webu, nastaviť zobrazenie komentárov, posielať komentáre, posielať správy ostatným užívateľom a veľa ďalších.
   
  Súvisiace odkazy
  · Viac o Ako na organizovanie a plánovanie
  · Ďalšie články od autora: dusi


  Najčítanejší článok na tému Ako na organizovanie a plánovanie:
  Lotus Organizer

   
  Hodnotenie článku
  Priemerné hodnotenie: 0
  Hlasov: 0

  Zvoľte počet hviezdičiek:

  Vynikajúci
  Veľmi dobrý
  Dobrý
  Priemerný
  Zlý

   
  Možnosti

   Vytlačiť článok Vytlačiť článok

   
  Súvisiaca téma

  Ako na to?

  "Lotus Organizer" | Prihlásiť/Registrovať | 0 komentárov
  Za obsah komentárov je zodpovedný užívateľ, nie prevádzkovateľ týchto stránok.

   

  You can syndicate our news using the following files: rss-091.xml, rss-092.xml, rss-20.xml or atom.xml.
  Powered by Copyright © UNITED-NUKE CMS. All Rights Reserved.
  Čas potrebný k spracovaniu stránky 0.04 sekúnd

  :: fisubice phpbb2 style by Daz :: PHP-Nuke theme by www.nukemods.com ::